loader

Spacerem po Głubczycach

time.png

1 dzień

square.png

6:30 h

road.png

4,2 km

 

SPACEREM PO GŁUBCZYCACH

Znajdujemy się w centrum miasta na rynku, gdzie swoją siedzibę ma Powiatowe Muzeum Ziemi Głubczyckiej. Warto zajrzeć do środka, gdzie znajduje się wiele cennych eksponatów oraz wierna kopia Księgi Praw Miejskich Głubczyc. Muzeum posiada 4 działy: edukacyjny, etnograficzny, archeologiczny, historyczny, sztuki.

 

Z muzeum udajemy się na wieżę z tarasem widokowym, gdzie możemy podziwiać panoramę powiatu głubczyckiego. Wieża ma 33 m wysokości, aby wejść na taras widokowy musimy pokonać 180 schodów! Jednak widok, który ujrzymy na górze jest tego wart!

 

Kiedy opuścimy mury Muzeum, kierujemy się wzdłuż ulicy Kozielskiej, gdzie usytuowana jest Studnia-fontanna św. Floriana pochodząca z 1914r. Betonowa fontanna została usadowiona dla upamiętnienia wielkiego pożaru z 1854r. Fontanna przedstawia św. Floriana z chorągwią w ręku gaszącego wiadrem wody budynek. Na cokole znajdują się „delfiny” tryskające wodą.

 

Skręcając w prawo, kierując się ulicą Bałuckiego docieramy do okazałego Klasztoru o.o. Franciszkanów, w którym kiedyś znajdowało się gimnazjum.

 

Kierując się wzdłuż ulicy Bałuckiego docieramy do Parku Miejskiego, gdzie spacerując możemy odpoczywać wśród zieleni, podziwiając Fontannę ze zwierzętami zbudowaną w latach 1911-1912 przez właściciela browaru Edwarda Beyera. Idąc dalej widzimy zbudowany ze śląskiego marmuru i granitu w latach 1922-1923 pomnik-fontannę "Filozofa z Lasu” – znanego śląskiego poety (piszącego gwarą) Johannesa Reinelta.

Po przejściu 900 m mijając po lewej stronie basen miejski docieramy do Świątyni Dumania pokonując kolejne 800 m . Kierując się w górę, do drogi głównej docieramy do ul. Żeromskiego. Idąc nowo wybudowaną ścieżką pieszo-jezdną docieramy do rozwidlenia Głubczyce-Gadzowice. Podążamy drogą betonową w kierunku Głubczyc, do Alei Lipowej, którą porasta dwurzędowa aleja lip drobnolistnych (Tilia cordata), stanowiąca Pomnik Przyrody. Cała Aleja Lipowa ma długość około 5,5 km (trasa Głubczyce-Tarnkowa), a najgrubsze drzewo – 440 cm w pierśnicy. Dochodząc do Alei Lipowej skręcamy w prawo i podążamy w kierunku miasta.

 

Idąc ul. Sobieskiego docieramy do małego nieczynnego Kościółka Św. Anny, który stanowił podczas potopu szwedzkiego stanowisko artylerii wojsk szwedzkich. Przechodząc kolejne 160 m przechodzimy przez plac 1-go Maja, w danych czasach znany jako „deskowany rynek”, a w miejscu obecnego sklepu Żabka przed wojną znajdowała się pierwsza i jedyna stacja benzynowa.

 

Podążając wzdłuż ulicy docieramy do monumentalnego gotyckiego Kościoła Parafialnego Narodzenia NMP, którego będąc w Głubczycach nie można pominąć na mapie atrakcji historycznych do odwiedzenia. Na południe od kościoła parafialnego usytuowany jest Kościółek św.św. Fabiana i Sebastiana – obecna kaplica pogrzebowa. W centralnej części kaplicy znajduje się ołtarz z rzeźbioną grupą Chrystusa na Górze Oliwnej z XVIII w.

 

Opuszczając teren kościoła możemy skierować się w stronę rynku i pod Ratuszem wypić pyszną kawę w wielu smakach, podziwiając piękną Kolumnę Maryjną oraz odpoczywając po spacerze.