loader

Rowerem po Płaskowyżu Głubczyckim

time.png

1 dzień

square.png

9 godziny

road.png

42 km

 

 

Wycieczkę zaczynamy od miejscowości Wiechowice położonej w Gminie Branice tuż przy granicy z Republiką Czeską. We wspomnianej miejscowości warto zatrzymać się w kościele parafialnym pw. Trójcy Św., wzmiankowanym już w 1473r.

 

Następnie kierujemy się do miejscowości Dzierżkowice. Pierwsza wzmianka pisana o wsi Driscoviz pochodzi z roku 1270. Ze wsi Dzierżkowice drogami polnymi docieramy do wsi Wysoka. Obszar, jakim poruszamy się jest terenem o bogatych tradycjach rolnych. Należy do Płaskowyżu Głubczyckiego, charakteryzującego się w tej części gminy falistą rzeźbą terenu.

 

We wsi Wysoka warto zwrócić uwagę na założenie pałacowo - parkowe (barokowe) z XVIII wieku. Warto zobaczyć też kościół filialny p.w. Serca Pana Jezusa, zbudowany w roku 1922, w nim barokowa rzeźba Matki Boskiej Niepokalanie Poczętej.

 

Z Wysokiej drogą lokalną poruszamy się w kierunku wsi gminnej Branice, położonej nad rzeką Opavą. Wzmianka źródłowa, pisana o wsi Branicz pochodzi z roku 1278. Nazwa Branice może oznaczać "Mała Brama" lub "Własność Brana". Prowadził tędy szlak handlowy do Moraw. Godnym uwagi jest neogotycki kościół parafialny p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i figura św. Jana Nepomucena z roku 1801 oraz kompleks leczniczy obecnie Samodzielnego Wojewódzkiego Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych im. Ks. Bp Józefa Nathana, którego fundatorem był właśnie Biskup Sufragan Ołomuniecki Józef Martin Nathan. Sercem fundacji stał się wzniesiony w 1932 roku na terenie szpitala kościół wzorowany na starożytnych bazylikach chrześcijańskich. Kierując się w stronę przejścia małego ruchu granicznego Branice - Uvalno możemy również obejrzeć założenie pałacowo - parkowe, położone nad graniczną rzeką Opavą.

 

Poruszając się dalej trasą rowerową nr 34 w kierunku Bliszczyc. Możemy podziwiać malowniczy krajobraz doliny Opavy oraz w niedalekiej odległości miasto Krnov z wzgórzem, na którym usytuowany jest Kościół Marii Panny Siedmiobolesnej. Natomiast w centrum Bliszczyc warto zwrócić uwagę na Kościół Parafialny pw. św. Katarzyny, wzmiankowany już w 1430r.

 

Dalej kierując się w stronę Przedgórza Sudeckiego wjeżdżamy do Lewic. Możemy podziwiać piękne walory przyrodniczo-krajobrazowe w ramach Obszaru Chronionego Krajobrazu „Mokre-Lewice”, obejmującego północno-zachodnią część gminy Branice oraz południowo-zachodnią część gminy Głubczyce. W miejscowości Lewice warto zatrzymać się koło kościoła filialnego pw. św., Marii Magdaleny, wzmiankowanego już w 1351r. a całkowicie przebudowanego w 1834r.

 

Wyjeżdżając z Lewic poruszamy się drogą lokalną, następnie zjeżdżamy na drogę polną jedziemy nią w kierunku wsi Zubrzyce (Gmina Głubczyce).

 

Pierwsza wzmianka pisana o wsi pochodzi z roku 1377, w związku z podziałem Księstwa Opavskiego. We wsi Zubrzyce godnym uwagi jest kościół parafialny p.w. św. Piotra i Pawła, istniejący już w średniowieczu, w którym znajdują się m.in. płyty nagrobkowe kamienne, renesansowe z czeskimi inskrypcjami.

 

Z Zubrzyc drogą lokalną jedziemy przez miejscowość Chróstno, poruszając się w granicach Obszaru Chronionego Krajobrazu, mijamy wieś Ciermięcice. Ciekawostką historyczną jest fakt, iż w tej małej wiosce miał przez pewien czas, w roku 1779 kwaterę następca tronu późniejszy pruski Fryderyk Wilhelm II. Docierając do drogi krajowej nr 418 i kierując się do miejscowości Pietrowice Głubczyckie możemy skorzystać z uroków zalewu w Ośrodku Rekreacyjno-Wypoczynkowym oraz skorzystać z oferty hotelowo-gastronomicznej bądź kempingu.